Home / Tekstil Mühendisliği / Tekstil Mühendisleri Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Tekstil Mühendisleri Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ

Tekstil hammaddelerinin işlenmesi safhasında, idari ve teknik olan düzenlemelerin gerçekleştirilmesinde, farklı yöntemler araştırma ve kullanılan tekniklerin geliştirilmesi için çalışmalar yapan, ürünlerin tasarım işlerini ve üretiminin planlanmasını ve üretim aşamalarının düşük maliyet ile gerçekleşmesi için çalışmalar yürüten meslek dalıdır.

Tekstil Mühendisliğinin Görevleri Nelerdir?

Tekstil hammaddelerinin işlenilerek kumaş üretilmesini, kumaşların boyama işlemlerinin gerçekleştirilerek hazır giyim ürünlerinin üretilmesi gibi konularda görev almaktadırlar. Bu işlemler gerçekleştirmek için kullanılan makinelerin geliştirilmesi ve üretilmesi gibi görevleri de yürütmektedirler. Üretimi tamamlanan ürünlerin iş akışını düzenleyerek üretim planlanmasını sağlarlar. Yüksek kaliteye sahip ürünlerin düşük maliyet ile üretilmesi konusunda çalışmalar yaparlar. Üretim için kullanılan makinelerin bakım ve onarım işlemlerini yaparlar. Üretilecek ürünün baskı, estetik, teknik, örme ve dokuma gibi desenlerin tasarlama ve uygulama işlemini gerçekleştirirler. Kalite kontrol çalışmaları gerçekleştirirler. Bunların yanı sıra sürekli inceleme ve geliştirme gibi görevleri üstlenirler.

Tekstil Mühendisliğinin Kişilerde Gerektirdiği Özellikler Nelerdir?

Mesleğin gerektirdiği ana özellik yaratıcı kimseler olmalarıdır. Bu sayede gerekli tasarımları en iyi şekilde gerçekleştirmiş olacaklardır. Fen bilimlerine karşı alakalı olmaları, mekanik ilişkileri kurabilen, insanlarla olan ilişkilerinin iyi olması ve ekip çalışmasına yatkın olması gibi özelliklere sahip olmaları gerekmektedir.

Tekstil Mühendisliğinin Çalışma Ortamı ve Koşulları Nelerdir?

Dokuma endüstrisinde, atölye ve fabrika gibi alanlarda görev yapmaktadırlar. Çalışmakta olduğu alanlarda lif tozları ve ortamın gürültü seviyesi fazla olabilmektedir. Çalışmalar sırasında tekniker ve işçilerle de sürekli iletişim halinde olup gerekli kontrolleri sağlaması gerekmektedir.

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir