Home / Meteoroloji Mühendisliği / Meteoroloji Mühendisliği Eğitim Süreci

Meteoroloji Mühendisliği Eğitim Süreci

Meteoroloji Mühendisliği, hava değişimlerinin önceden belirlenebilmesi için atmosferde yer alan nem ve elektrik mekanizması üzerinde araştırmalar ve incelemeler yapmaktadırlar.

Meteoroloji Mühendisi Nasıl Olunur?

  • Lise ya da lise dengi okulların sayısal bölümünden mezun olmaları gerekir.
  • ÖSYM tarafından yapılan YGS sınavına girip bir sonra ki lisans sınavı olan LYS sınavı için yeterli olan puanı almak gerekir.
  • LYS sınavında ise Meteoroloji Mühendisliği Bölümü için yeterli olan MF-4 puanını almak gerekmektedir.
  • ÖSYM tercih bildirim platformunda bu bölümü tercih olarak vermelidirler.

Meteoroloji Mühendisliği Bölümü  için alan dışı tercih veren adayların yerleşebilme olasılıkları düşük bir ihtimaldir. Alan içi tercih veren adaylar daha iyi bir ağırlıklı puan elde etmekte ve yerleştirmelerde alan dışı tercih verenlere göre öncelik kazanmaktadırlar. Bu yüzden kişinin ileri de hangi mesleği yapacağının kararını lise de vermesi ve mesleğine göre alan tercihi yapması oldukça önemlidir. Meslek seçimi yaparken de maddiyata göre değil de sevdiğiniz ve başarılı olabileceğiniz mesleği de seçmek önem arz etmektedir.

Bu bölümü okumak isteyen kişilerin ülkemiz şartlarında mezun olduktan sonra ki atanabilme şansları oldukça düşük olmaktadır. Kamu kuruluşlarında mesleklerini icra edebilmekte ve bunun dışında herhangi bir özel sektörde çalışabilme olasılıkları oldukça düşük bir ihtimaldir. Bu nedenle ki Meteoroloji Mühendisliğini seçecek kişilerin ileriyi düşünerek bu mesleği yapıp yapmayacağına karar vermeleri gerekmektedir. Her ne kadar göze güzel bir meslek olarak görülse de pek çok bölüm gibi bu bölümde de atanamama sıkıntısı vardır.

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir