Home / Metalurji ve Malzeme Mühendisliği / Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Eğitim Süreci

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Eğitim Süreci

Metalurji ve Malzeme Mühendisi Nasıl Olunur?

  • Lise ya da lise dengi okulların sayısal bölümünden mezun olmaları gerekir.
  • ÖSYM tarafından yapılan YGS sınavına girip bir sonra ki lisans sınavı olan LYS sınavı için yeterli olan puanı almak gerekir.
  • LYS sınavında ise Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü için yeterli olan MF-4 puanını almak gerekmektedir.
  • ÖSYM tercih bildirim platformunda bu bölümü tercih olarak vermelidirler.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü  için alan dışı tercih veren adayların yerleşebilme olasılıkları düşük bir ihtimaldir. Alan içi tercih veren adaylar daha iyi bir ağırlıklı puan elde etmekte ve yerleştirmelerde alan dışı tercih verenlere göre öncelik kazanmaktadırlar. Bu yüzden kişinin ileri de hangi mesleği yapacağının kararını lise de vermesi ve mesleğine göre alan tercihi yapması oldukça önemlidir. Meslek seçimi yaparken de maddiyata göre değil de sevdiğiniz ve başarılı olabileceğiniz mesleği de seçmek önem arz etmektedir.

Diğer mühendislik eğitimleri gibi bu bölümde de matematik, fizik ve kimya gibi konular ile yakından bir ilişkisi bulunmaktadır. Eğitim ilk yılında temel bilimler ile alakalı dersler verilmektedir. Diğer yıllarında ise toz metalurji malzeme muyaneleri, alaşımlar, demir – çelik ve demirden metal üretimi ve ışıl işlemler gibi bölüm ile alakalı derslerin eğitimi hem kurumsal hem de uygulamalı olarak verilmektedir. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü okuyan kişiler yaz stajı yapma zorunlulukları da bulunmaktadır.

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir