Home / Makine ve İmalat Mühendisliği / Makine ve İmalat Mühendisliği Hakkında Temel Bilgiler

Makine ve İmalat Mühendisliği Hakkında Temel Bilgiler

MAKİNE VE İMALAT MÜHENDİSLİĞİ

Makine ve İmalat Mühendisliği her türlü mekanik sistemin, makinenin, makine elemanlarının belirli kriterler çerçevesinde tasarımını yapan, geliştiren, üretimini planlayan, üretim teknolojilerini geliştiren, sistemler arası ilişki ve fonksiyonları kuran, geçerli fiziksel kurallar içinde test eden, malzeme seçimi, kalite kontrolü, fabrika planı ve üretim planlaması, nakliye, çalışanların denetimi ve ekonomik analiz gibi kavramları hesaba katarak nasıl üretileceği üzerinde çalışan Mühendislik bilimidir.

Bu bölümü okumak isteyenlerin ygs ve lys’den MF- 4 puan türünden 260 ve üstü puan almaları gerekmektedir. Öğretim süresi 4 yıldır. Matematik, fizik, kimya gibi derslerin yanı sıra çeşitli mühendislik dersleri okutulur. Bu bölüme girecek ve bu alanda çalışacak iseniz üstün bir akademik yeteneğe, hayal gücüne ve yaratıcılığa, uzay ilişkileri yeteneğine ve el becerisine sahip; matematik, fizik, teknik resim ve tasarı geometri ile ilgili ve bu alanlarda başarılı bir kimse olmanız gerekmektedir.

Makine ve İmalat Mühendisi olarak bir ürünün tasarımından başlayarak ürün ortaya çıkana kadar geçirdiği evrelerin tümünde görev alabilir ve üretim sistemlerinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi yanında, ürün geliştirme, kalite kontrol, üretim, montaj bölümlerinde çalışabilirler, üretim işlem ve süreçlerinin tasarımı ve yürütülmesinde görev alabilirsiniz. Tüm üretim bölümlerinin idaresinde görev alabilirsiniz. Bölüm mezunların çalışabileceği sektörlerden bazıları şunlardır: Mühendislik ofisleri, Araştırma geliştirme laboratuarları, Otomotiv Sanayi, İmalat sanayi, İnşaat sektörü, Kimya sanayi, Enerji, Tekstil sektörü ve Seramik sektörü sayılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir