Home / Makine ve İmalat Mühendisliği / Makine ve İmalat Mühendisliği Eğitim Süreci

Makine ve İmalat Mühendisliği Eğitim Süreci

Makine ve İmalat Mühendisliği

Her çeşit makinelerin, mekanik sistemlerin ve makine elemanlarının belli yöntemler doğrultusunda tasarımını gerçekleştiren, üretimini planlayıp, üretim teknolojilerini geliştirme gibi görevleri üstlenmesinin yanı sıra sistemler arası ilişkiyi kuran, fiziksel kurallar doğrultusunda test eden, kalite kontrolü, malzeme seçimi, üretim planlaması, uygun fabrika planı, nakliye ve ekonomik analiz gibi pek çok konularda çalışma yürütmekte olan meslek dalına denilmektedir.

Makine ve İmalat Mühendisi Nasıl Olunur?

  • Lise ya da lise dengi okulların sayısal bölümünden mezun olmaları gerekir.
  • ÖSYM tarafından yapılan YGS sınavına girip bir sonra ki lisans sınavı olan LYS sınavı için yeterli olan puanı almak gerekir.
  • LYS sınavında ise Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü için yeterli olan MF-4 puanını almak gerekmektedir.
  • ÖSYM tercih bildirim platformunda bu bölümü tercih olarak vermelidirler.

Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü  için alan dışı tercih veren adayların yerleşebilme olasılıkları düşük bir ihtimaldir. Alan içi tercih veren adaylar daha iyi bir ağırlıklı puan elde etmekte ve yerleştirmelerde alan dışı tercih verenlere göre öncelik kazanmaktadırlar. Bu yüzden kişinin ileri de hangi mesleği yapacağının kararını lise de vermesi ve mesleğine göre alan tercihi yapması oldukça önemlidir. Meslek seçimi yaparken de maddiyata göre değil de sevdiğiniz ve başarılı olabileceğiniz mesleği de seçmek önem arz etmektedir.

Eğitim süresi 4 yıl olan bu bölümde matematik, kimya ve fizik gibi temel derslerin yanında meslek ile alakalı bölüm derslerinin eğitimi verilmektedir.

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir