Home / Genetik ve Biyomühendislik / Genetik ve Biyomühendislik Hakkında Temel Bilgiler

Genetik ve Biyomühendislik Hakkında Temel Bilgiler

Genetik ve Biyomühendislik

Bu mühendislik dalı lisans programı biyolojik sistem ve süreçlerden yararlanarak yeni teknolojilerin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bunun için öğrenciler mühendisliğin temel ilkelerini kavrayarak biyolojik mekanizmaları ve olayları mühendislik perspektifinden incelemeyi öğreneceklerdir. Böylelikle öğrenciler matematik, fizik ve kimya gibi temel bilimlerde çok sağlam bir altyapı oluşturarak moleküler biyoloji, biyokimya, genetik ve hücre biyolojisi, biyomalzemeler, biyodinamik, biyoısı iletimi, biyorobotik’in esaslarını kavrayacaklar ve bütüncül bir görüşe sahip olmaları istenmektedir. Bu bölümü iyi bir üniversitede okumak istiyorsanız ygs ve lys’den MF-3 puan türünden en z 400 puan almanız gerekmektedir

Bu bölümde biyolojik sistem ve süreçlerden yararlanarak yeni teknolojilerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bunun için öğrencilerin mühendisliğin temel ilkelerini kavrayarak biyolojik mekanizmaları ve olayları mühendislik perspektifinden incelemeyi öğrenmelisiniz. Yani tam olarak matematik, fizik ve kimya gibi temel bilimlerde de çok sağlam bir altyapıya sahip olmanız gerekmektedir.

Mezun olduktan sonra biyoloji bilimleri ve biyoteknolojinin çeşitli alanlarında faaliyet gösteren sanayi (kimya, ilaç, gıda gibi) kuruluşlarında ve tarım sektöründe araştırmacı ve yönetici olarak çalışabilirsiniz, laboratuarlarda yaptıkları çalışmaları sanayi sektörüne aktarma görevini de üstlenebilirsiniz. Örneğin neden siz kansere karşı bir ilaç geliştirebilirsiniz. Bunların yanı sıra hastanelerde, ilaç endüstrisinde, çevre koruma ile ilgili kuruluşlarda, Türk Standartlar Enstitüsü, Hıfzısıhhat da genetik tanı ve tedavi ile ilgili kuruluşlarda, protez, implant yapan işletmelerde, araçlardaki kişilerin rahatı ile ilgili olarak otomotiv sektöründe çalışma olanağı bulabilirsiniz. Genetik ve Biyomühendisler oldukça geniş bir alanda değişik pozisyonlarda çalışabilmektedir. Örnek olarak yüksek lisans ve doktora yaparak akademik pozisyonlarda, endüstri, klinik tıp ve resmi dairelerde görev alabilmekteler.

 

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir