Home / Deri Mühendisliği / Deri Mühendisliği Eğitim Süreci

Deri Mühendisliği Eğitim Süreci

Deri Mühendisi Nasıl Olunur?

  • Lise ya da lise dengi okulların sayısal bölümünden mezun olmaları gerekir.
  • ÖSYM tarafından yapılan YGS sınavına girip bir sonra ki lisans sınavı olan LYS sınavı için yeterli olan puanı almak gerekir.
  • LYS sınavında ise Deri Mühendisliği Bölümü için yeterli olan MF-4 puanını almak gerekmektedir.
  • ÖSYM tercih bildirim platformunda bu bölümü tercih olarak vermelidirler.

Deri Mühendisliği Bölümü  için alan dışı tercih veren adayların yerleşebilme olasılıkları düşük bir ihtimaldir. Alan içi tercih veren adaylar daha iyi bir ağırlıklı puan elde etmekte ve yerleştirmelerde alan dışı tercih verenlere göre öncelik kazanmaktadırlar. Bu yüzden kişinin ileri de hangi mesleği yapacağının kararını lise de vermesi ve mesleğine göre alan tercihi yapması oldukça önemlidir. Meslek seçimi yaparken de maddiyata göre değil de sevdiğiniz ve başarılı olabileceğiniz mesleği de seçmek önem arz etmektedir.

Deri mühendisliği; adından da anlaşıldığı gibi deri ve kürklerin işlenmesi ve yeni bir ürün haline getirmek için yapılması gerekenleri yapan kişidir. Deri mühendisliği eğitim süresi 4 yıldır.  Bu süre zarfında sizleri günümüzün şartlarına uygun yetenekli araştırmacı ve geliştirici bireyler olmanızı sağlamak. Başta deri sanayisi olmak üzere, deri sanayisine kimyasal malzeme sağlayan yerli ve yabancı firmalar  da iş bulma imkanı bulunmaktadır. Yeni önem kazanan bu bölümde yenilikçi ve çağa ayak uydurmuş modern nitelikli elemanlara ihtiyaç artmaktadır.

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir