Home / Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği / Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Hakkında Genel Bilgi

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Hakkında Genel Bilgi

AĞAÇ İŞLERİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği, ahşap veya ahşap kökenli olan malzemelerin, belirlenen süre içerisinde en düşük maliyet ile yüksek kaliteye sahip malzemelerin tasarımını ve projelendirilmesini yaparak bunların denetleme işlerini yürüten meslek dalına denilmektedir.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliğinin Görevleri Nelerdir?

Ağacın ana madde olduğu ve ağaçların mekanik işlemler sonucu elde edilen malzemelerden sonraki aşamadan sonra; tasarlanmış olan herhangi bir ürünün projelendirilmesini yaparak en düşük maliyet ile üretim safhasını hazırlar, üretimin gerçekleştirileceği atölye ve fabrika gibi alanların planlanmasını yapar, üretim aşaması için gerekli olan malzemelerin tamamlanmasında ve stok planlaması işlemlerini yürütür, üretilecek olan ürünün istenilen miktarda, yüksek kalite ile zamanında yetiştirilmesi için çalışmalar yapar ve üretimi tamamlanan ürünlerin kalite kontrolünü ve analizlerini yapma gibi görevleri bulunmaktadır.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliğinin Kişilerde Gerektirdiği Özellikler Nelerdir?

Çizim ve tasarım yeteneğine sahip, fen ve matematik konularına karşı ilgili olan, ekip çalışmalarında uyumlu olan, işletmeye karşı alakalı olan, bedence sağlam bir yapıya ve insan ilişkileri konusunda iyi bir iletişime sahip kimseler olması gerekmektedir.

Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliğinin Çalışma Ortamı ve Koşulları Nelerdir?

Üretim için işletmenin kullanmakta olduğu teknolojiye göre çalışma alanı gürültülü, tozlu ve sıvı madde buharının yüksek olduğu ortamlar olabilmektedir. Tasarım, üretim planlama ve pazarlama gibi işlemlerin çalışıldığı ortam ise sessiz ve sakin ortamlardır. Ürünün üretim safhasında çalışanlar, pazarlama kısmında ise müşteriler ile ilgilenmesi gerektiği için insanlar ile olan iletişimi kuvvetli kimseler olması gerekmektedir.

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir