Home / Yazılım Mühendisliği / Yazılım Mühendisliği Bölümüne Giriş Koşulları ve Bölümün Eğitim Süreci

Yazılım Mühendisliği Bölümüne Giriş Koşulları ve Bölümün Eğitim Süreci

Yazılım Mühendisliği Bölümüne Giriş Koşulları ve Bölümün Eğitim Süreci

Yazılım mühendisi ünvanına sahip kişi; telekomünikasyon, bankacılık, otomotiv ve buna benzer sektörlerde kullanılan bilgisayarların sistemlerini kontrol eden ve bunları entegre etmek le görevlidir.

Yazılım Mühendisliği Bölümüne Giriş Koşulları;

Yazılım mühendisliği bölümünde okumak için yapılması ve olması gereken ilk şey lise veya buna denk bir okuldan mezun olmaktır. Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavlarından Yazılım Mühendisliği bölümü için yeterli MF-4 puan almak gereklidir. Bu yükseköğretim programında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin Fen, Fen Bilimleri, Klasik Fen, Matematik, Tabii Bilimler alanlarından mezun iseler YGS ve LYS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından yapılan yerleştirme işleminde diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler. Kendi alanları dışında bu bölümü tercih eden öğrencilerin bu bölüme yerleştirilmeleri diğer bölümlere göre biraz daha zordur.

Eğitim Süreci;

Bölümün eğitim süresi 1 yıl İngilizce hazırlık olmak üzere toplam 5 yıldır. Eğitim süresi içerisinde eğitimi verilen dersler; Veri Yapıları ve Algoritmalar, Matematik, Yazılım Mühendisliğine Giriş, Fizik, İngilizce, Genel Kimya, Matematik, Programlamanın Temelleri, Atatürk İlke ve İnkılâpları, Olasılık ve Deneysel Hesap Yön, İşletim Sis. ve Bilg. Ağlar, Mühendislik Ekonomisi, Ayrık Yapılar, Doğrusal Cebir, Türk Dili, Bilgisayar Mimarisi, Ekip Dinamikleri ve İletişim, Nesneye Yönelik Yöntemler, Mühendislik Bilimleri, Ayrık Yapılar, Türk Dili, Bilgisayar Mimarisi, Yazılım Geliştirme, İnsan-Bilgisayar Etkileşimi, Bütünleşik Proje, Yazılım Projesi Yönetimi gibi derslerin eğitimi verilmektedir.

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir