Home / Uzay Mühendisliği / Uzay Mühendisliği Eğitimi Hakkında Genel Bilgi

Uzay Mühendisliği Eğitimi Hakkında Genel Bilgi

Uzay Mühendisliği Eğitimine Giriş Koşulları Nelerdir?

  • Lise ya da lise dengi okulların sayısal bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir.
  • ÖSYM tarafından her yıl yapılan YGS sınavına katılarak bir sonraki aşama sınavı olan LYS için yeterli puanı alıp, LYS sınavına katılabilmelidir.
  • Uzay Mühendisliği için gerekli olan MF-4 puanını almalıdır.
  • ÖSYM tercih bildirim formunda Uzay Mühendisliği eğitimi veren yüksek öğretim bölümlerini seçmelidir.

Sayısal bölümü mezunu olmayan kişilerin alan dışı tercih vererek Uzay Mühendisliği bölümünü tercih etmesi, kişinin bu bölüme atanabilmesini zorlaştırmaktadır. Öncelik sayısal bölümü mezunlarına verilmekte ve diğer bölüm mezunlarına göre daha yüksek bir puan elde etmekte ve yerleştirmelerde öncelik kazanmaktadırlar.

Uzay Mühendisliği Eğitim Süresi ve İçeriği Nelerdir?

Eğitim süresi 4 yıl olan bölümün, yabancı dil hazırlık sınıfının okunması durumunda eğitim süresi 5 yıla çıkmaktadır. Eğitim süresi boyunca mühendislik dersleri ağır basmaktadır. Teorik eğitim verilmesinin yanında yoğun bir şekilde laboratuar çalışmaları da yapılmaktadır.

Eğitimin ilk yılında Fizik, Cebir ve Matematik gibi temel dersler verilmektedir. İkinci yıldan itibaren ise Uzay Mühendisliğine yönelik eğitim dersleri almaya başlamaktadırlar.

Ders konuları ise; Temel Bilgisayar ve Proglamlama, Yapay Zekâ, Temel Bilimler, Elektronik ve Haberleşme, Uydu ve Roketler, Temel Mühendislik ve Uzay Çevresi konuları hakkında olmaktadır.

Lisans programındaki temel dersler ise; Uzay Mühendisliği, Yabancı Dil, İletişim Sistemleri, Fizik, Elektronik, Kimya, Elektrik, Matematik, Mukavemet, Bilgisayar, Astronomi ve Mekanik ve diğer mühendislik derslerini görmektedirler.

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir