Home / Üretim Mühendisliği / Üretim Mühendisliği Eğitim Süreci

Üretim Mühendisliği Eğitim Süreci

Üretim Mühendisi Nasıl Olunur?

  • Lise ya da lise dengi okulların sayısal bölümünden mezun olmaları gerekir.
  • ÖSYM tarafından yapılan YGS sınavına girip bir sonra ki lisans sınavı olan LYS sınavı için yeterli olan puanı almak gerekir.
  • LYS sınavında ise Üretim Mühendisliği Bölümü için yeterli olan MF-4 puanını almak gerekmektedir.
  • ÖSYM tercih bildirim platformunda bu bölümü tercih olarak vermelidirler.

Üretim Mühendisliği Bölümü  için alan dışı tercih veren adayların yerleşebilme olasılıkları düşük bir ihtimaldir. Alan içi tercih veren adaylar daha iyi bir ağırlıklı puan elde etmekte ve yerleştirmelerde alan dışı tercih verenlere göre öncelik kazanmaktadırlar. Bu yüzden kişinin ileri de hangi mesleği yapacağının kararını lise de vermesi ve mesleğine göre alan tercihi yapması oldukça önemlidir. Meslek seçimi yaparken de maddiyata göre değil de sevdiğiniz ve başarılı olabileceğiniz mesleği de seçmek önem arz etmektedir.

Üretim Mühendisliği Eğitim Süreci

Eğitim süresi 4 yıl olan bu bölümün ilk yılında Üretim Mühendisliğine giriş ve Temel Mühendislik derslerinin eğitimi verilmektedir. Bir sonraki eğitim yıllarında ise üretim yöntemlerine yönelik derslerin eğitimi ve bunların üretim sistemlerinde uygulanmasına yönelik teknik ağırlıklı eğitimler verilmektedir. Son yılında ise seçmeli ve üretimde ileri teknoloji uygulamalarına yönelik derslerin eğitimi verilmektedir. Ayrıca son yılda verilen derslerle ilgili sanayi kaynaklı gerçek tasarım problemlerine çözümler getirebilecek projeler yapmaktadırlar.

4 yıllık eğitim sürecini başarı ile bitiren kişiler Üretim Mühendisliği unvanını kazanarak iş hayatına giriş yapmaktadırlar.

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir