Home / Uçak Mühendisliği / Uçak Mühendisliği Eğitim Süreci

Uçak Mühendisliği Eğitim Süreci

Uçak Mühendisi Nasıl Olunur?

  • Lise ya da lise dengi okulların sayısal bölümünden mezun olmaları gerekir.
  • ÖSYM tarafından yapılan YGS sınavına girip bir sonra ki lisans sınavı olan LYS sınavı için yeterli olan puanı almak gerekir.
  • LYS sınavında ise Uçak Mühendisliği Bölümü için yeterli olan MF-4 puanını almak gerekmektedir.
  • ÖSYM tercih bildirim platformunda bu bölümü tercih olarak vermelidirler.

Uçak Mühendisliği Bölümü  için alan dışı tercih veren adayların yerleşebilme olasılıkları düşük bir ihtimaldir. Alan içi tercih veren adaylar daha iyi bir ağırlıklı puan elde etmekte ve yerleştirmelerde alan dışı tercih verenlere göre öncelik kazanmaktadırlar. Bu yüzden kişinin ileri de hangi mesleği yapacağının kararını lise de vermesi ve mesleğine göre alan tercihi yapması oldukça önemlidir. Meslek seçimi yaparken de maddiyata göre değil de sevdiğiniz ve başarılı olabileceğiniz mesleği de seçmek önem arz etmektedir.

Uçak Mühendisliği Eğitim Süreci

Uçak Mühendisliği eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimin ilk yılında fizik, kimya ve matematik dersleri verilmektedir. Bir sonraki yıllarda ise dinamik, termodinamik, akışkanlar mekaniği, yapı – malzeme, uçak bilgisi, uçak onarım, mukavemet, statik, iniş takımları, bilgisayar, uçak resmi, aerodinamik, ısı transferi, etki sistemleri, elektrik – elektronik ve gaz dinamiği gibi teori ve uygulamalı derslerin eğitimi verilmektedir.

Bu bölümü başarı ile tamamlayan kişiler Uçak Mühendisliği adı altında çalışmalarını yürütebilmekte ve mesleğinde başarılı kimseler olabilmektedirler.

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir