Home / İşletme Mühendisliği / İşletme Mühendisliği Eğitim Süreci

İşletme Mühendisliği Eğitim Süreci

İşletme Mühendisliği kısaca, herhangi bir işletmenin üretim safhasından pazarlanmasına kadar olan süreçte görevleri üstlenen kişilere denilmektedir.

İşletme Mühendisi Nasıl Olunur?

  • Lise ya da lise dengi okulların sayısal bölümünden mezun olmaları gerekir.
  • ÖSYM tarafından yapılan YGS sınavına girip bir sonra ki lisans sınavı olan LYS sınavı için yeterli olan puanı almak gerekir.
  • LYS sınavında ise İşletme Mühendisliği Bölümü için yeterli olan MF-4 puanını almak gerekmektedir.
  • ÖSYM tercih bildirim platformunda bu bölümü tercih olarak vermelidirler.

İşletme Mühendisliği Bölümü  için alan dışı tercih veren adayların yerleşebilme olasılıkları düşük bir ihtimaldir. Alan içi tercih veren adaylar daha iyi bir ağırlıklı puan elde etmekte ve yerleştirmelerde alan dışı tercih verenlere göre öncelik kazanmaktadırlar. Bu yüzden kişinin ileri de hangi mesleği yapacağının kararını lise de vermesi ve mesleğine göre alan tercihi yapması oldukça önemlidir. Meslek seçimi yaparken de maddiyata göre değil de sevdiğiniz ve başarılı olabileceğiniz mesleği de seçmek önem arz etmektedir.

İşletme Mühendisliğinin eğitim süresi 4 yıldır.  Eğitimi verilen derslerin bir bölümü temel mühendislik derslerini oluşturmakta ve diğer bölümünü ise sayısal dersler oluşturmaktadır. Eğitimin yanı sıra herhangi bir sektörün üretim safhasında 6 hafta ve idari bölümlerde de 6 hafta olmak üzere toplamda 12 hafta staj görmektedirler.

4 yıllık eğitim süresini başarı ile tamamlayıp mezun olan kişiler İşletme Mühendisliği unvanını elde etmiş olurlar.

 

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir