Home / Gıda Mühendisliği / Gıda Mühendisliği Hakkında Genel Bilgiler

Gıda Mühendisliği Hakkında Genel Bilgiler

GIDA MÜHENDİSLİĞİ

Gıda üretiminin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini, hazırlanıp işlenmesini, paketlenip dağıtılması gibi konuları hazırlayan ve analiz eden meslek dalına denilmektedir.

Gıda Mühendisliğinin Temel Görevleri Nelerdir?

Gıda Mühendisliğinin en önemli görevi, insan sağlığını tehdit etmeyecek sağlıklı gıda üretimlerini sağlamaktadır. Ürünlerin özelliklerini kaybetmeden uzunca bir süre korunarak kalabilmesini, ürünün hammaddelerinden daha verimli bir şekilde yararlanılabilmesini, projeler hazırlayıp daha az maliyet ile üretim gerçekleşmesini sağlamak, işlerin devamlılığını sağlamak için üretim esnasında çıkabilecek herhangi sorun ve hatalara karşı bilgi ve becerisi ile müdahale etmek, benzer ürünlerle rekabet edebilmek için ideal olan yöntemi seçme, artık maddelerin değerlendirilmesini sağlar ve bunlar ile yeni ürün oluşturmaya ya da artık maddeleri en alt noktalara çekmek için analizler yapmak gibi pek çok göreve sahip bir meslek olmaktadır.

Gıda Mühendisliğinin Kişilerde Gerektirdiği Özellikler Nelerdir?

Fen ve matematik alanlarına karşı alakalı ve bu konularda başarılı, araştırma yapabilmeli, dikkatini tek bir konu üzerinde toplayabilen, kendini geliştirebilen, sürekli incelemeler yapabilen kimseler olmaları gerekmektedir.

Gıda Mühendisliğinin Çalışma Ortamı ve Koşulları Nelerdir?

Gıda ürünlerinin üretim işlemlerinin gerçekleştirildiği fabrika ve depo gibi alanlarda çalışabilmektedirler. Temiz ve sakin bir ortamda çalışmalarına rağmen kontrol ve analiz işlemlerini gerçekleştirmeleri sırasında gürültülü ve kokulu ortamlarda bulunabilmektedirler. Kimyasal ve katkı maddeleri ile birinci dereden ilgili olmaları gerekmektedir. İnsan sağlığı göz önüne alındığında Gıda Mühendisliği oldukça önem arz eden meslek dallarının başında gelmektedir.

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir