Home / Genetik ve Biyomühendislik / Genetik ve Biyomühendislik Eğitim Süreci

Genetik ve Biyomühendislik Eğitim Süreci

Genetik ve Biyomühendislik programının genel amacı biyolojik sistem ve süreçlerden faydalanılarak yeni teknolojilerin geliştirilmesini sağlamaktır.

Genetik ve Biyomühendisi Nasıl Olunur?

  • Lise ya da lise dengi okulların sayısal bölümünden mezun olmaları gerekir.
  • ÖSYM tarafından yapılan YGS sınavına girip bir sonra ki lisans sınavı olan LYS sınavı için yeterli olan puanı almak gerekir.
  • LYS sınavında ise Genetik ve Biyomühendislik Bölümü için yeterli olan MF-3 puanını almak gerekmektedir.
  • ÖSYM tercih bildirim platformunda bu bölümü tercih olarak vermelidirler.

Genetik ve Biyomühendislik Bölümü  için alan dışı tercih veren adayların yerleşebilme olasılıkları düşük bir ihtimaldir. Alan içi tercih veren adaylar daha iyi bir ağırlıklı puan elde etmekte ve yerleştirmelerde alan dışı tercih verenlere göre öncelik kazanmaktadırlar. Bu yüzden kişinin ileri de hangi mesleği yapacağının kararını lise de vermesi ve mesleğine göre alan tercihi yapması oldukça önemlidir. Meslek seçimi yaparken de maddiyata göre değil de sevdiğiniz ve başarılı olabileceğiniz mesleği de seçmek önem arz etmektedir.

Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Eğitim Süreci

Bu bölümü okuyan öğrenciler öncelikle mühendisliğin temel ilkelerini kavrayarak biyolojik olayları ve mekanizmaları mühendislik açısından incelemeyi öğrenecektirler. Fizik, kimya ve matematik derslerine yönelik altyapı oluşturularak hücre biyolojisi, moleküler biyoloji, biyodinamik, biyorobotik, genetik, biyoısı iletimi ve biyomalzemeler gibi konuların esaslarını kavrayacak ve bu konular hakkında bütüncül bir görüşe sahip olmaları sağlanacaktır.

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir