Home / Elektrik - Elektronik Mühendisliği / Elektrik – Elektronik Mühendisliği Eğitim Süreci

Elektrik – Elektronik Mühendisliği Eğitim Süreci

Elektrik – Elektronik Mühendisliği hakkında detaylı bilgi verdiğimiz bir önceki makalemizde de açıkladığımız gibi, Elektrik –  Elektronik Mühendisliği; elektrik enerjisini üretilmesini, iletilmesini ve dağıtma sistemlerinin geliştirilmesini sağlayarak her türlü elektronik cihazların ve iletişim sistemlerinin projelendirilmesini, gelişimin sağlanması, kullanılmasını ve gerekli tüm kontrollerini gerçekleştirmekte olan meslek dalına denir.

Elektrik –  Elektronik Mühendisi Nasıl Olunur?

  • Lise ya da lise dengi okulların sayısal bölümünden mezun olmaları gerekir.
  • ÖSYM tarafından yapılan YGS sınavına girip bir sonra ki lisans sınavı olan LYS sınavı için yeterli olan puanı almak gerekir.
  • LYS sınavında ise Elektrik –  Elektronik Mühendisliği Bölümü için yeterli olan MF-4 puanını almak gerekmektedir.
  • ÖSYM tercih bildirim platformunda bu bölümü tercih olarak vermelidirler.

Elektrik –  Elektronik Mühendisliği Bölümü  için alan dışı tercih veren adayların yerleşebilme olasılıkları düşük bir ihtimaldir. Alan içi tercih veren adaylar daha iyi bir ağırlıklı puan elde etmekte ve yerleştirmelerde alan dışı tercih verenlere göre öncelik kazanmaktadırlar. Bu yüzden kişinin ileri de hangi mesleği yapacağının kararını lise de vermesi ve mesleğine göre alan tercihi yapması oldukça önemlidir. Meslek seçimi yaparken de maddiyata göre değil de sevdiğiniz ve başarılı olabileceğiniz mesleği de seçmek önem belirtmektedir.

Eğitim süresi 4 yıl olmasının yanı sıra hazırlık sınıfı okutulan üniversitelerde bu süre 5 yıla çıkmaktadır. Bu süre zarfınca temel mühendislik eğitimlerinin yanı sıra yoğunluklu alarak bölüm ile alakalı derslerin eğitimi verilmektedir. Bu bölümün 3. sınıfında 20 gün ve 4. sınıfında 20 gün olmak üzere toplamda 40 gün staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir