Home / Deri Mühendisliği / Deri Mühendisleri Ne İş Yapar?

Deri Mühendisleri Ne İş Yapar?

Deri Mühendisliğinin Görevleri Nelerdir?

Hayvanın derisi yüzüldükten sonra çeşitli işlemlere uğrayarak, kullanılabilir hale gelmesine kadar geçen zaman içerisindeki çalışma aşamalarını inceleyen ve denetleyen kişilerdir. Yapımcılara danışmanlık yaparak, kullanılabilir haldeki deri veya kürkün dikilip, korunması konusunda çalışmalar yürütmektedir. Çalışma alanı ise, özel kullanım amaçlı derilerin üretim yerleri olmaktadır. Kullanım amacı ve yerine göre; ayakkabılık, mobilyalık, çantalık, giysilik, döşemelik, kürklük vs. gibi pek çok farklı deri üretimleri alanlarında incelemeler ve araştırmalar yapmaktadırlar. Üretimi yapılan ürünün kaliteli olması için denetlemeler gerçekleştirir ve üretim sırasındaki artıklar ile üretimi sağlanabilen tutkal, jelatin, sucuk ve salam kılıfları gibi ürünlerin sağlanabilmesi için yöntemler üretir. Modaya uygun olan yeni ürünler geliştirebilmekte ve sektör ile alakalı sorunlara teknolojik ve bilimsel anlamda çözüm getirebilmektedirler.

Deri Mühendisliğinin Kişilerde Gerektirdiği Özellikler Nelerdir?

Fen bilimlerine karşı özellikle de kimya konularına karşı alakalı ve bu alanda başarılı olan, ekip çalışmasına yatkın, yaratıcı ve yaptığı işi seven kimseler olmaları gerekmektedir.

Deri Mühendisliğinin Çalışma Ortamı ve Koşulları Nelerdir?

Genellikle kapalı ortamlarda çalışırlar. Zaman zaman laboratuar ortamında çalışma gösterseler de yoğunlukla atölye ve fabrika ortamlarında çalışmalarını yürütmektedirler. Çalıştıkları ortamlar ıslak ve yoğunca bir deri kokusuna maruz kalmalarının yanı sıra kimyasal incelemeler yaptıklarında ise ilaç ve kimyasal madde kokusuna maruz kalabilmektedirler. Çalıştıkları ortam içerisinde diğer elemanlar ile sürekli iletişim halinde oldukları için ekip çalışmasına ve iletişim kabiliyeti de yüksek kişiler olmalıdırlar.

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir