Home / Balıkçılık Teknoloji Mühendisliği / Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Eğitim Süreci

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Eğitim Süreci

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği hakkında genel bilgileri bir önceki yazımızda ayrıntılı olarak görebilirsiniz. Bu yazımızda ise bu bölümü okumak isteyen kişilerin hangi süreçlerden geçmesi gerektiğini ve neler yapması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi Nasıl Olunur?

  • Lise ya da lise dengi okulların sayısal bölümünden mezun olmaları gerekir.
  • ÖSYM tarafından yapılan YGS sınavına girip bir sonra ki lisans sınavı olan LYS sınavı için yeterli olan puanı almak gerekir.
  • LYS sınavında ise Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü için yeterli olan MF-4 puanını almak gerekmektedir.
  • ÖSYM tercih bildirim platformunda bu bölümü tercih olarak vermelidirler.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü  için alan dışı tercih veren adayların yerleşebilme olasılıkları düşük bir ihtimaldir. Alan içi tercih veren adaylar daha iyi bir ağırlıklı puan elde etmekte ve yerleştirmelerde alan dışı tercih verenlere göre öncelik kazanmaktadırlar. Bu yüzden kişinin ileri de hangi mesleği yapacağının kararını lise de vermesi ve mesleğine göre alan tercihi yapması oldukça önemlidir. Meslek seçimi yaparken de maddiyata göre değil de sevdiğiniz ve başarılı olabileceğiniz mesleği de seçmek önem arz etmektedir.

Mesleğin eğitim süresi 4 yıl olmasına karşın bazı üniversitelerde 1 yıl yabancı dil hazırlık eğitimi de verilmektedir. Bu bölümü başarı ile bitiren kişiler ise mezun olduktan sonra Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği unvanına sahip olurlar. Kişi mesleğini severek icra ettiği takdirde meslek hayatında başarı elde edebilmektedir.

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir