Home / Havacılık ve Uzay / Uçak Mühendisliği / Havacılık ve Uzay / Uçak Mühendisliği Hakkında Genel Bilgiler

Havacılık ve Uzay / Uçak Mühendisliği Hakkında Genel Bilgiler

HAVACILIK VE UZAY / UÇAK MÜHENDİSLİĞİ

Havada seyir etmekte olan her türlü aracın tasarlanması, yapım için gerekli olan projelerin tamamlanması, üretilip geliştirilmesi, işletilmesi, bakım ve onarım gibi alanlarda çalışma göstermekte olan meslek dalına denilmektedir.

Havacılık ve Uzay / Uçak Mühendisliğinin Temel Görevleri Nelerdir?

Yapılması planlanan hava aracının taslağını ve ön projelerinin hazırlanmasını gerçekleştirirler. Üretim yöntemlerini belirleyerek, hangi üretim tekniğinin daha ekonomik olduğunu kararlaştırırlar. Bunun için gerekli modelleri hazırlayarak deneyler yapmaktadırlar. Üretimin planlanması için de girdilerin zamanında hazırlanmasını sağlar, elde edilmek istenen nitelik ve kalitede üretimi gerçekleştirirler. Yapım aşamasında çalışan teknisyenleri denetleyerek, yanlışlık var ise hataların düzeltilmesini sağlar. Yapım aşamasından sonra uçuş tecrübelerinin planlanmasını yapar ve taşıtın işleyişini kontrol eder. Bunların yanı sıra taşıtları kullanmakta olan alanlarda bakım ve işletme görevlerini de üstlenmektedirler.

Havacılık ve Uzay / Uçak Mühendisliğinin Kişilerde Gerektirdiği Özellikler Nelerdir?

Fizik ve matematik alanlarına karşı alakalı olan, yaratıcı ve yüksek bir tasarım gücüne sahip olmalı, uzay ve şekil arasındaki ilişkiyi görebilme kabiliyetine sahip, sorumluluk sahibi, insanlarla olan iletişim kabiliyeti gelişmiş gibi özelliklere sahip kimseler olmaları gerekmektedir.

Havacılık ve Uzay / Uçak Mühendisliğinin Çalışma Ortamı ve Koşulları Nelerdir?

Yönetici kısımlarında olduklarında ofis ortamında çalışmakta olmuş olsalar da, kapalı ve açık ortamlarda da çalışma göstermektedirler. Çalışma ortamları gürültülü ve kirli alanlar olabilmektedir. Sürekli çalışanlar ile iletişim halinde olmaları gerekmektedir.

About muhendisforum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir